Litera B

BIBLIO
TEKA

BIBLIOTEKA DOŚWIADCZEŃ
REPOZYTORIUM

Teatr Powszechny, im. Zygmunta Hübnera, ul. Jana Zamoyskiego 20

Wyraź się przez komiks! Dwudniowe warsztaty z Jeanine El Khawand. Dokumentacja wydarzenia

Podczas warsztatów z rysowniczką i projektantką Jeanine El Khawand uczestniczki i uczestnicy  mogli poznać techniki rysowania komiksów i opowiadania przez nie historii.

Warsztaty były przestrzenią do poznania związków muzyki oraz opowiadania i rysowania historii (visual storytelling), a także do eksperymentowania z rytmem i brzmieniem w komiksach. Podczas zajęć, przyglądaliśmy się temu, jak muzyka wpływa na nasze myśli i uczucia, a przez to – na sposób, w jaki rysujemy i opowiadamy historie.

O artystce:

Jeanine El Khawand to artystka wizualna, ilustratorka i animatorka krążąca pomiędzy Bergen a Bejrutem. Posiada tytuł licencjatki sztuk pięknych z Uniwersytetu Libańskiego oraz tytuł magisterki sztuk wizualnych z Académie Libanaise des BeauxArts, gdzie wykładała później projektowanie postaci i podstawy animacji 2D.

Jeanine El Khawand zawsze używała rysunku jako sposobu na przetwarzanie świata, interesuje ją potencjał sztuki, komiksów i opowiadania historii jako narzędzi zmiany społecznej.

Jest laureatką ogólnokrajowego konkursu na serię pasków komiksowych (Stripseriekonkurransen 2020), a jej seria komiksów „The Good Innvandrer” drukowana była w norweskich gazetach, jak również w szwedzkich publikacjach.

Podczas warsztatów: 

  • analizowaliśmy przykłady komiksów
  • poznawaliśmy elementy komiksu i rytmu
  • wykonywaliśmy ćwiczenia kreatywne
  • tworzyliśmy własne jednostronicowe komiksy

Poznaliśmy techniki:

  • cieniowania i tuszowania (ołówek, tusz)
  • kolorowania komiksu (kredki, akwarele)

Cel:

Celem warsztatu było przekazanie uczestnikom umiejętności opowiadania historii za pomocą rysunku oraz nauka przelania swoich pomysłów na swój unikalny jednostronicowy komiks. Podczas warsztatów badaliśmy związek muzyki i obrazu oraz ich oddziaływanie na emocje oraz przekładaliśmy odczucia na obrazy. Warsztaty to dopiero początek drogi, nauczyliśmy się jak wykorzystać poznane techniki, aby tworzyć unikalne komiksy w domu!

PARTNER
Ministerstwo Kultury i Nauki

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnejsprzyjającej integracji społecznej