Wydarzenie

WYDA
RZENIE

piątek

11.08.23

19:00
Sinfonia Varsovia, Pawilon Koncertowy, Grochowska 272, Warszawa
Inne koncerty

Potańcówki na Grochowskiej: Tradycyjna muzyka polska i norweska

WYKONAWCY
Napięcie
Gunnar Stubseidhardingfele
Laurens Weinhold hardingfele
Bogumiła Zgorzelska (Akademia Tańca Tradycyjnego)taniec
Dominik Wóltański (n obrotów) taniec
Karolina Gutowskaskrzypce
Julia Iwanciw-Gąsiorskrzypce, altówka
Mateusz Błaszczakwiolonczela

Tradycyjna muzyka Norwegii i Polski motywem przewodnim cyklu trzech wydarzeń muzycznych w Sinfonii Varsovii. W dniach 11–13 sierpnia poznamy ludowe inspiracje w muzyce klasycznej podczas jednej z Potańcówek na Grochowskiej oraz dwóch koncertów w nietypowych przestrzeniach.

11 sierpnia o godz. 19:00 przy muzyce w wykonaniu kapeli Napięcie będzie można nauczyć się tradycyjnych tańców polskich i norweskich. Gościem specjalnym koncertu będzie Gunnar Stubseid – wirtuoz gry na tradycyjnych skrzypcach norweskich.

W sobotę, 12 sierpnia o godz. 17:00 muzyka klasyczna na kocyku i leżaku! Do nietypowej lokalizacji jednego z kamionkowskich podwórek (ul. Grochowska 282) na koncert muzyki klasycznej zaprasza trio smyczkowe młodych muzyków Sinfonii Varsovii – Julia Iwanciw-Gąsior, Karolina Gutowska i Mateusz Błaszczak.

W koncercie finałowym weekendu – 13 sierpnia o godz. 17:00 w Sali Prób Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej 272 – wystąpią połączone siły polsko-norweskie. Wspomniane trio uzupełnią skrzypek Laurens Weinhold oraz młody i utytułowany pianista Nikita Khnykin. Wśród nich niezwykłą postacią jest żywa legenda norweskich, tradycyjnych skrzypiec hardingfele – Gunnar Stubseid. 75-letni mistrz tego instrumentu wykona tradycyjne melodie, które stały się bezpośrednią inspiracją dla fortepianowego cyklu Slåtter op. 72 Edvarda Griega.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ministerstwo Kultury i Nauki

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnejsprzyjającej integracji społecznej